LEM

Projekt cyklu ilustracji do książki Stanisława Lema „Bajki Robotów”.

Projekt cyklu ilustracji do książki Stanisława Lema „Bajki Robotów”.

(wykonanych w technice digital painting)

Digital painting

Digital painting jest wciąż rozwijającą się dziedziną, dla wielu osób nie zajmujących się grafiką komputerową raczej nieznaną. Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak wiele rzeczy które nas otacza w dzisiejszych czasach powstało przy użyciu tej techniki mi. (okładki do książek, ilustracje, znane postacie z reklam, gier czy filmów).
Idąc do kina nawet nie zastanawiamy się nad tym, że trójwymiarowe zapierające dech w piersiach tła, krajobrazy czy postacie musiały najpierw powstać w formie rysunków koncepcyjnych, ilustracji czy tak zwanych storyboard’ów, żeby to później mogły zostać zrealizowane przez grafików 3D i scenarzystów. Dlatego potrzebna była technika która umożliwi generowanie cyfrowego obrazu na ekranie komputera, który można łatwo modyfikować i powielać a czas tworzenia znacznie się skróci, dlatego miedzy innymi powstała dziedzina, którą dzisiaj nazywamy cyfrowym malarstwem.

Digital painting (ang.) – czyli cyfrowe malarstwo, to forma artystyczna wykorzystująca komputer i programy graficzne do tworzenia obrazów w sposób przypominający tradycyjne media malarskie i rysunkowe. Od innych technik grafiki komputerowej Digital painting różni się tym, że obraz nie zostaje renderowany ani skomponowany ze zdjęć, czy efektów, ale zostaje namalowany za pomocą narzędzi malarskich zawartych w oprogramowaniu.”

Ilustracje

Moim pomysłem w pracy licencjackiej było zaprojektowanie książki wraz z wybranymi ilustracjami i tekstem Stanisława Lema — „Bajki robotów” wykorzystując technikę digital paintingu oraz matte paintingu.

Pudełko

Dodatkowo zaprojektowałem pudełko na książkę, które miało swoim wyglądem przypominać, dawne opakowanie na kasety VHS 📼

Makieta pudełka na książkę
Rozkładówki

Projekt: Michał Piętoń
Pod kierunkiem: Adama Panasiewicza
Status: Obroniony
Technika: Digital painting, matte painting
Zakres prac: Ilustracje, projekt logo, projekt pudełka, skład DTP
Miejsce: Kraków
Rok: 2009

Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie, Wydział Sztuki. W projekcie zostały wykorzystane fragmenty książki Stanisława Lema.